Doppler kończyn dolnych

Krew krąży w naszym ciele nieustannie. Gdy organizm jest w pełni zdrowy, na swojej drodze nie napotyka ona żadnych „przeszkód” – np. w postaci zwężeń czy też blaszek miażdżycowych. Jeśli jednak te pojawiają się, może to świadczyć o poważnych problemach medycznych. Sposobem na wykrycie niedrożności żył oraz tętnic jest badanie USG, tzw. Doppler żył lub tętnic. Bezbolesne, nieinwazyjne i wysoko efektywne – sprawdza się w diagnostyce wielu chorób naczyniowych.

USG Doppler kończyn dolnych: wskazania do badania

USG kończyn dolnych może zostać wykonane zarówno, gdy chodzi o prawidłowość przepływu krwi w żyłach, jak i tętnicach. Doppler kończyn dolnych w obu przypadkach sprawdza się efektywnie, pozwalając wskazać miejsca, w których pojawiają się zwężenia i inne problemy. Diagnostyka, którą umożliwia Doppler żył i tętnic pozwala lekarzowi zarówno określić charakter problemu, jak i wskazać dalszy kierunek np. w przypadku niewydolności żylnej. Na podstawie badań można zostać skierowanym na laserowe leczenie i usuwania żylaków, skleroterapię, czy też zabieg laserowego zamykania naczynek lub usuwania pajączków na nogach.

USG kończyn dolnych jest wskazane przy podejrzeniu m.in. chorób takich jak:

  • miażdżyca w kończynach dolnych,
  • niegojące się rany i owrzodzenia w obszarze goleni i kostek,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • żylaki i obrzęki kończyn.

Doppler żył kończyn dolnych wykonywany jest również, gdy Pacjent odczuwa np. drętwienie, ból marznięcie w obrębie kończyn czy też doświadcza zaburzeń czucia. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia.

Jak przeprowadzany jest Doppler żył kończyn dolnych?

Badanie USG jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Oznacza to, że Pacjent nie będzie odczuwał w jego trakcie dyskomfortu. Jak w praktyce wygląda USG Doppler kończyn dolnych?

  • Lekarz korzysta z ultrasonografu, którego głowicę przykłada w miejscach, w których przebiegają badane naczynia krwionośne.
  • W zależności od tego, czy przeprowadzane jest USG żył kończyn dolnych, czy też tętnic – lekarz może poprosić Pacjenta o przyjęcie różnych pozycji – np. siedzącej, leżącej czy stojącej oraz wykonanie głębokich wdechów czy wstrzymanie oddychania.

W trakcie badania USG żył kończyn dolnych które potrwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut (w zależności od zakresu i badanego obszaru), Pacjent nie odczuje żadnych niedogodności. Nie jest również wymagane podanie znieczulenia.

Jako Pacjent, do USG Doppler żył kończyn dolnych nie musisz się w żaden sposób przygotowywać. Po prostu zapisz się na dogodny dla siebie termin w naszej poradni Rad Med Warszawa i zabierz ze sobą dokumenty oraz wyniki innych istotnych badań.

Umów się na wizytę

Zapraszamy do rezerwacji terminu drogą telefoniczną bądź on-line.

+48 600 877 751