Doppler – USG żył kończyn dolnych

Doppler kończyn dolnych

doppler kończyn dolnych, doppler żył, doppler żył kończyn dolnych, doppler żył kończyn dolnych warszawa, usg doppler kończyn dolnych, usg doppler warszawa, usg kończyn dolnych, usg warszawa, usg żył kończyn dolnych, usg żył kończyn dolnych warszawaKrew krąży w naszym ciele nieustannie. Gdy organizm jest w pełni zdrowy, na swojej drodze nie napotyka ona żadnych „przeszkód” – np. w postaci zwężeń czy też blaszek miażdżycowych. Jeśli jednak te pojawiają się, może to świadczyć o poważnych problemach medycznych. Sposobem na wykrycie niedrożności żył oraz tętnic jest badanie USG, tzw. Doppler żył lub tętnic. Bezbolesne, nieinwazyjne i wysoko efektywne – sprawdza się w diagnostyce wielu chorób naczyniowych.

USG Doppler kończyn dolnych: wskazania do badania

USG kończyn dolnych może zostać wykonane zarówno, gdy chodzi o prawidłowość przepływu krwi w żyłach, jak i tętnicach. Doppler kończyn dolnych w obu przypadkach sprawdza się efektywnie, pozwalając wskazać miejsca, w których pojawiają się zwężenia i inne problemy. Diagnostyka, którą umożliwia Doppler żył i tętnic pozwala lekarzowi zarówno określić charakter problemu, jak i wskazać dalszy kierunek leczenia.

USG kończyn dolnych jest wskazane przy podejrzeniu m.in. chorób takich jak:

  • miażdżyca w kończynach dolnych,
  • niegojące się rany i owrzodzenia w obszarze goleni i kostek,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • żylaki i obrzęki kończyn.

Doppler żył kończyn dolnych wykonywany jest również, gdy Pacjent odczuwa np. drętwienie, ból marznięcie w obrębie kończyn czy też doświadcza zaburzeń czucia. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia.

Jak przeprowadzany jest Doppler żył kończyn dolnych?

Badanie jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Oznacza to, że Pacjent nie będzie odczuwał w jego trakcie dyskomfortu. Jak w praktyce wygląda USG Doppler kończyn dolnych?

  • Lekarz korzysta z ultrasonografu, którego głowicę przykłada w miejscach, w których przebiegają badane naczynia krwionośne.
  • W zależności od tego, czy przeprowadzane jest USG żył kończyn dolnych, czy też tętnic – lekarz może poprosić Pacjenta o przyjęcie różnych pozycji – np. siedzącej, leżącej czy stojącej oraz wykonanie głębokich wdechów czy wstrzymanie oddychania.

W trakcie badania USG żył kończyn dolnych które potrwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut (w zależności od zakresu i badanego obszaru), Pacjent nie odczuje żadnych niedogodności. Nie jest również wymagane podanie znieczulenia.

Jako Pacjent, do USG Doppler żył kończyn dolnych nie musisz się w żaden sposób przygotowywać. Po prostu zapisz się na dogodny dla siebie termin w naszej poradni ulokowanej w mieście Warszawa i zabierz ze sobą dokumenty oraz wyniki innych istotnych badań.