Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej -SiLaC

Torbiel pilonidalna jest uciążliwą, przewlekłą chorobą zapalną skóry i tkanki podskórnej okolicy kości krzyżowo-ogonowej charakteryzującą się dużym odsetkiem nawrotów. W przeszłości istniało kilka teorii opisujących etiopatogenezę powstania torbieli pilonidalnej. Obecnie za najbardziej prawdopodobną uznaje się teorię powstawania torbieli na skutek patologicznego wnikania włosów w głąb skóry prowadzącego do zapalenia tkanki podskórnej i formowania ostatecznego kształtu torbieli często z licznymi przetokami.
Dotyczy głównie osób młodych między 20-40 rokiem życia, 3-4 krotnie częściej dotyczy mężczyzn o obfitym owłosieniu, z ciemną karnacją skóry i nadmierną potliwością. Za czynniki sprzyjające rozwojowi torbieli uważa się głęboką szparę pośladkową, osobniczą budową anatomiczną, a także niski poziom higieny i powtarzające się otarcia tej okolicy.

Objawy torbieli pilonidalnej
W wielu przypadkach schorzenie ma charakter bezobjawowy.
U części chorych z czasem pojawia się wyciek treści surowiczej lub surowiczo-krwistej z ujścia torbieli. Długotrwały wyciek treści oraz zablokowanie ujścia torbieli może doprowadzić do zakażenia i powstania ropnia. Wówczas pojawia się duży obrzęk z towarzyszącym silnym bólem, zaczerwienieniem, gorączką oraz nieprzyjemnym zapachem.

Leczenie torbieli pilonidalnej
W przypadku rozwijającego się ropnia postępowanie polega na nacięciu i zdrenowaniu jamy ropnia z włączeniem antybiotykoterapii. Postępowanie jest doraźne i nie rozwiązuje problemu torbieli.
Leczenie chirurgiczne polega na radykalnym wycięciu przy pomocy różnych technik chirurgicznych od prostego wycięcia do plastyki z użyciem przesuniętego płata skórnego. Często zakres zabiegu jest tak duży że nie zszywa się brzegów ran pozostawiając ją do gojenia przez tzw. ziarninowanie. W takim wypadku gojenie może trwać do kilku miesięcy.

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej – SiLaC

Alternatywną metodą leczenia jest laserowa ablacji torbieli pilonidalnej SiLaC. Jest to najnowsza, mało inwazyjna i bezpieczna metoda leczenia. Zabieg cechuje się wysoką skutecznością, bardzo dobrym efektem kosmetycznym i krótkim okres rekonwalescencji. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym po przygotowaniu pola operacyjnego. Po znieczuleniu wprowadza się przez przetokę/ki laserowy światłowód radiany o długości fali 1470 nm i wykonuje się ablację ścian torbieli. Następnie wprowadza się różnej wielkości łyżeczki chirurgiczne, którymi usuwa się zawartość torbieli na zewnątrz w tym elementy włosów, zakażone przetoki spalone podczas ablacji tkanki. Podczas zabiegu proces ten powtarza się kilkukrotnie. Przetoki zewnętrzne pozostają otwarte przez, które może utrzymywać się niewielki wysięk od 1-4 tygodni.

Zalety laserowego leczenia torbieli pilonidalnej:
– Zabieg mało inwazyjny w trybie ambulatoryjnym
– Czas zabiegu od 30 minut do 1 godziny, po zabiegu pacjent wraca do domu
– Niewielka ingerencja w okoliczne tkanki
– Krótki okres rekonwalescencji, po zabiegu pacjent prowadzi normalny codzienny tryb życia
– Minimalne dolegliwości bólowe po przeprowadzonym zabiegu, większość pacjentów nie wymaga przyjmowania leków przeciw bólowych
– Małe ryzyko wtórnego zakażenia

Umów się na wizytę

Zapraszamy do rezerwacji terminu drogą telefoniczną bądź on-line.

+48 600 877 751