Wszywki alkoholowe Esperal – Warszawa

Implantacja Esperalu

Wszywki alkoholowe Esperal Warszawa - leczenie alkoholizmu

Esperal („Wszywka”) jest to nazwa medykamentu, która zawiera w swoim składzie substancję aktywną disulfiram. Lek ten stosowany jest w leczeniu alkoholizmu.

Osoba z wszytym esperalem odczuwa bardzo nieprzyjemne dolegliwości po wypiciu alkoholu. Lek ten działa na zasadzie blokady psychicznej i u niektórych ludzi może być skuteczną metodą w leczeniu choroby alkoholowej. Sama jego nazwa była używana do 2009. Po wznowieniu produkcji lek ten jest sprzedawany jako Anticol oraz Disulfiram WZT.

Esperal dostępny jest w dwóch postaciach:

 • tabletki do połykania
 • wszywka – tabletek do implantacji

Wszywki alkoholowe w naszym gabinecie w Warszawie

Coraz więcej osób zmaga się z problemem alkoholowym. Wśród metod leczenia alkoholizmu bardzo dobre efekty osiąga esperal. Warto jednak wiedzieć, że działanie wszywki jest bardzo indywidualne i na każdego działa inaczej. Wielu osobom jego stosowanie pozwala zachować abstynencję i nie wracają do nałogu. Z kolei inni nie piją przynajmniej w czasie działania tego leku. Dlatego należy wiedzieć, że najlepsze efekty osiąga się dzięki połączeniu esperalu oraz silnej woli. Standardowo uznaje się, że wszywka działa kilka miesięcy, zazwyczaj około dziewięciu. Jednak nieprzyjemne efekty po spożyciu alkoholu mogą utrzymywać się nawet do roku. Ponadto istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu, wśród których można wymienić cukrzycę, padaczkę, choroby nerek, wątroby, nowotwory, choroby układu oddechowego, niedoczynność tarczycy, a także choroby psychiczne, w tym psychozy. Absolutnie nie można stosować wszywki w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Ponadto w trakcie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ani obsługiwać maszyn będących w ruchu. Disulfiran niestety może powodować interakcję z innymi lekami. Warto zauważyć, że wzmacnia on działania fenytoiny i może doprowadzić do objawów toksycznych. W przypadku stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych znacząco zwiększa się ryzyko krwawienia. Może również zwiększyć stężenie perfenazyny. 

Jak działa wszywka alkoholowa disulfiram (esperal)?

Działanie esperalu polega na zablokowaniu enzymu biorącego udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie(dehydrogenazy aldehydowej). W wyniku tego procesu w organizmie człowieka gromadzą się metabolity, których działanie przypomina znacznie zwielokrotnione uczucie „kaca”. Objawy te są na tyle nieprzyjemne, że osoba odczuwa strch przed ponownym sięgnięciem po alkohol.

Disulfiram hamuje tę reakcję, poprzez zablokowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego aldehyd octowy nie może być dalej przekształcany do do jego nieszkodliwej formy. W organizmie osoby leczącej się disulfiramem stężenie aldehydu octowego w organizmie wzrasta 5-10 krotnie w porównaniu do standardowej wartości. Kumulująca się w organizmie substancja toksyczna powoduje objawy zatrucia. Po 5-10 minutach od spożycia alkoholu pacjent zaczyna odczuwać przykre dolegliwości, dlatego lek ten należy stosować pod okiem lekarza. Obawa przed tą reakcją może powstrzymać osobę uzależnioną od konsumpcji napojów alkoholowych.

Jakie efekty występują jeśli wypiję alkohol po Esperalu?

Pierwsze efekty pojawiają się już 10 minut po wypiciu alkoholu. W przypadku wypicia alkoholu przez osobą na terapii disulfiramem nieprzyjemny objawy twają od 4-10 godzin. Obejmują one:

 • wymioty
 • zawrot głowy
 • zaczerwienioną twarz
 • pokrzywkę
 • ból głowy
 • nudności
 • duszności
 • pocenie się
 • tachykardię

Warszawa – esperal w formie doustnej

Osoby, którym doskwiera ból po implantacji wszywki, mogą zdecydować się na alternatywę w postaci tabletek. Jednak wymaga to odpowiedzialności i samozaparcia, gdyż leki muszą być brane regularnie, aby dawały ten sam efekt, co wszywki alkoholowe. W tym przypadku lek uwalniany jest bardzo szybko, ale działa przez krótki czas. Jest oparty na tej samej substancji czynnej. Tutaj przykładem może być Anticol. Należy wiedzieć, że zarówno wszycie esperalu np. w placówce medycznej w Warszawie, jak i branie medykamentów możliwe jest tylko u osób, które od minimum 48 godzin nie piły alkoholu. Lek zawsze stosuje się według zaleceń lekarza. Zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę rano przez około 2 tygodnie. Następnie należy stosować dawkę podtrzymującą zredukowaną o połowę w stosunku do terapeutycznej. Trzeba pamiętać, że bezwzględnie zabronione jest używanie produktów, które mogą zawierać alkohol. Wśród nich można wyróżnić np. płyny do płukania ust, czy wodę kolońską, a także perfumy, gdyż nawet skóra nie powinna przyjmować ani grama alkoholu.     

Na czym polega implantacja wszywki alkoholowej Esperal 

Zabieg wszycia Esperalu wykonuje chirurg. Jest to bardzo prosta procedura polegająca na drobnym nacięciu skóry i podskórnym umieszczeniu tabletek disulfiramu, a następnie zaszyciu.

W naszym gabinecie lub w domu pacjenta wykonujemy zaszycie alkoholowe – zabieg w znieczuleniu miejscowym. Po implantacji Esperalu zakładamy szwy nierozpuszczalne lub na życzenie pacjenta rozpuszczalne. Po zabiegu wizyta kontrolna gratis w celu oceny rany. Szwy niewchłanialne należy zdjąć miedzy 7 a 10 dobą.

Umów się na wizytę

Zapraszamy do rezerwacji terminu drogą telefoniczną bądź on-line.

+48 600 877 751