Owrzodzenia żylne – Warszawa, leczenie

Zapalenie żył, duże żylaki, zakrzepica – to tylko kilka przyczyn, dla których na kończynach dolnych może pojawić się owrzodzenie żylne. To rodzaj rany przewlekłej, której leczenie wymaga opieki lekarza specjalisty. Warto wiedzieć, że niewydolność żylna może prowadzić do zatrucia tkanek, które nie mogą być dostatecznie dotlenione i odżywione. Pojawienie się owrzodzeń to skutek długotrwałego stanu chorobowego, a katalizatorem powstania niegojącej się rany może być uszkodzenie mechaniczne, np. w obrębie kostki. Najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza flebologa, który oceni jej stan i wdroży odpowiednie leczenie. 


Owrzodzenie żylne: przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstania owrzodzenia goleni dolnej, a więc rany występującej najczęściej w okolicach kostki, która nie chce się zagoić jest wysokie ciśnienie w żyłach kończyn dolnych. W jego efekcie powstaje niedotlenienie w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Skóra w tym miejscu staje się bardziej podatna na uraz. Nawet niewielkie zadrapanie może doprowadzić do powstania rany, która będzie trudna do zagojenia. Należy pamiętać, że owrzodzenie żylne nie jest jedynie problemem natury estetycznej, ale przede wszystkim – medycznym. Jeśli nie będzie właściwie leczone, może doprowadzić do poważnych komplikacji i rozszerzania się infekcji.

Owrzodzenia żylne – Warszawa

Nieleczone żylaki, przebyta zakrzepica żylna, a także choroby układowe takie jak cukrzyca w konsekwencji prowadzą do pojawienia się trudno gojących się ran. Tutaj bardzo ważna jest umiejętność zadbania o miejsce pozbawione ochrony w postaci skóry. Wykonywanie odpowiednich opatrunków może znacząco poprawić komfort życia pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do trzeciej grupy. Poradnia leczenia ran przewlekłych w Warszawie gwarantuje kompleksowe usługi w zakresie zabezpieczenia rany. Bardzo istotne znaczenie ma bowiem to, by nie doszło do zakażenia. Dlatego konieczne jest utrzymywanie stałej wilgotności zmienionego chorobowo miejsca, a także usuwanie wysięku, bakterii i grzybów. Opatrunek musi być wykonany precyzyjnie, by zapewniał wymianę gazową, a jednocześnie chronił przed zanieczyszczeniami. Powinien on być wymieniany co tydzień, co zapewnia kontrolę procesu gojenia i narastania nowej tkanki, a jednocześnie niedrażnienie tego miejsca. Tutaj można stosować również bandaże kompresyjne.

Poradnia leczenia ran przewlekłych – Jak można poznać pierwsze symptomy owrzodzeń żylnych?

Warto wiedzieć, kiedy należy udać się do specjalisty, aby leczenie było skuteczne i nie trzeba było wprowadzić chirurgicznej metody. Przede wszystkim osoby ze zdiagnozowaną niewydolnością żylną, a także te, u których występują żylaki, powinny zwracać uwagę na zmiany skórne. Może ona bowiem stać się cieńsza, napięta, błyszcząca, a bywa również, że zaczyna się łuszczyć. Widocznie są poszerzone naczynia żylne, a wszystkiemu towarzyszy ciemniejszy pigment skóry. Jeśli pojawiła się opuchlizna, ból i świąd, a także jeszcze dość niepozorna ranka, to zdecydowanie należy udać się do lekarza, który może zdiagnozować owrzodzenia żylne. Siedzący tryb życia i zła dieta mogą sprzyjać pojawieniu się problemów krążenia, a nieleczone prowadzą do poważniejszych konsekwencji, w tym żylaków, zakrzepów i trudno gojących się ran. Dlatego warto zawczasu umówić się na badanie dopplerowskie, które pomoże określić stan naczyń krwionośnych. Występowanie owrzodzeń i zakrzepicy żył głębokich wymaga często interwencji chirurgicznej. W przypadku zaawansowanych zmian stosowanie kilku metod może pomóc w leczeniu trudno gojących się ran.

Jak leczy się owrzodzenie żylne?

Metoda leczenia owrzodzenia żylnego jest uzależniona bezpośrednio od charakteru i skali problemu. By możliwe było wskazanie właściwej formy terapii, ranę obejrzeć musi i zbadać lekarz chirurg. Podczas leczenia stosuje się:

  • metody zachowawcze – profesjonalna kompresjoterapia oraz farmakoterapia (nakierowana m.in. na obniżenie ciśnienia i poprawę ukrwienia w żyłach kończyn dolnych i działanie przeciwzakrzepowe),
  • metody zabiegowe – np. ablację niewydolnych pni żył metodą laserową, skleroterapię oraz oczyszczenie rany,
  • metody operacyjne – usunięcie niewydolnych pni żylnych bądź chirurgiczne wycięcie owrzodzenia i przeszczep skóry.

 

Wsparcie lecznicze w tym zakresie oferuje Rad-Med Warszawa. Wizytę można umówić telefonicznie.

Umów się na wizytę

Zapraszamy do rezerwacji terminu drogą telefoniczną bądź on-line.

+48 600 877 751