Diagnostyka USG 

Ultrasonografia, czyli diagnostyka USG ma szerokie zastosowanie w medycynie. Jest metodą całkowicie bezinwazyjną, bezbolesną i dokładną. Pozwala na szczegółową diagnostykę zmian znajdujących się w obrębie narządów wewnętrznych. Na podstawie wyników badania obrazowego, lekarz może wykryć guzy, zmiany nowotworowe, mięśniaki oraz kontrolować przebieg ciąży. Ultrasonografia wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Przenikają one przez komórki ludzkiego organizmu, nie powodując żadnych skutków ubocznych. Dla ułatwienia analizy skórę w miejscu badania pokrywa się specjalnym przewodzącym żelem, który ułatwia poruszanie się głowicy.

Wyróżnia się wiele rodzajów USG, w tym m.in. serca, węzłów chłonnych, tarczycy, brzucha, żył kończyn dolnych oraz tętnic szyjnych.

Doppler – USG żył kończyn dolnych

Badanie dopplerowskie wskazane jest w przypadku podejrzenia zmian miażdżycowych naczyniach krwionośnych i żylaków. Wiele jednostek chorobowych może być przyczyną nieprawidłowego przepływu krwi w kapilarach. Doppler – USG żył kończyn dolnych to prosty i bezinwazyjny rodzaj diagnozowania, który pozwoli na szybkie wykrycie patologii układu sercowo-naczyniowego i wdrożenie skutecznej formy leczenia. W razie potrzeby pacjent może być skierowany na laserowe leczenie i usuwanie żylaków z nóg, skleroterapię, czy też miniflebektomię. W przypadku mniejszych zmian oferujemy również zabiegi usuwania pajączków na nogach i zamykania naczynek.

Głowicę służącą do celów diagnostycznych przykłada się do ciała pacjenta. Wysyła ona falę ultradźwiękową, która odbija się od niewielkich cząsteczek krwi, a następnie powraca. Zarejestrowany sygnał analizowany jest pod kątem zmian częstotliwości fali dźwiękowej. Na monitorze pojawia się obraz, na którym lekarz widzi miejsca, w których obserwuje się mniejszy przepływ krwi.

Doppler – USG tętnic szyjnych

Bezbolesna i bezinwazyjna diagnostyka jest szybkim krokiem w celu wykrycia i skutecznego leczenia wielu schorzeń. Doppler – USG tętnic szyjnych to badanie, które zalecane jest przede wszystkim osobom, które cierpią na częste bóle głowy oraz wiele form zaburzeń czuciowych w obrębie głowy, w tym m.in. problemy ze słuchem, niedowidzenie oraz niedoczulice i przeczulice. Możliwą przyczyną tego typu patologii może być miażdżyca tętnic szyjnych. Na podstawie wyników badania dopplerowskiego specjalista jest w stanie ocenić czy ma do czynienia z zaburzeniem przepływu krwi. Na tej podstawie kieruje pacjenta na indywidualnie dobranie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

USG węzłów chłonnych

Powiększenie węzłów chłonnych nie zawsze jest powodem do obaw. Często przyczyną takich zmian są infekcje bakteryjne lub wirusowe. Niestety, istnieją również sytuacje, kiedy obrzęk jest spowodowany poważnymi chorobami, w tym nowotworami. USG węzłów chłonnych wykonuje się wówczas, gdy istnieje obawa o występowanie podskórnych zmian o charakterze patologicznym (np. guzów lub torbieli). Pacjent może wówczas odczuć również twarde grudki oraz zaobserwować drobną wysypkę w miejscu powiększonego węzła. Często towarzyszy temu boleść i swędzenie.

Obrazowanie ultrasonograficzne pozwala na szybkie wykrycie zgrubień. W dalszej kolejności, w zależności od potrzeb, pacjent może być skierowany na dalszą diagnostykę, np. biopsję cienkoigłową.

USG brzucha

Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej powinny być cyklicznie wykonywane przez każdego człowieka. Jest to całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna metoda na wykrycie nieprawidłowości w obrębie tej części ciała. USG brzucha należy przeprowadzić w przypadku podejrzenia chorób wątroby, nerek, śledziony, trzustki, a także naczyń i aorty, które znajdują się w tej okolicy. Lekarz ocenia nie tylko ich wielkość, ale występowanie ewentualnych patologii.

Aby ultrasonografia jamy brzusznej była przeprowadzona w sposób prawidłowy, należy pozbyć się zalegających w jelitach gazów, które mogą znacznie utrudnić lekarzowi prawidłową diagnozę. W tym celu, na kilka godzin przed planowanym zabiegiem, należy przyjmować preparaty (dostępne w aptece), które usuwają gazy nagromadzone w układzie pokarmowym.

Regularne USG brzucha wykonują również kobiety spodziewające się dziecka. Analiza uzyskanego obrazu pozwala na prześledzenie i ocenę rozwoju płodu.

W Centrum Chirurgiczno-Diagnostycznym RadMed Warszawa można skorzystać z szerokiej oferty badań diagnostycznych z zakresu ultrasonografii. Zapraszamy do kontaktu.