Lekarz proktolog – Warszawa, poradnia proktologiczna

Proktolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób jelita grubego oraz odbytnicy. Bez względu na to, czy problemem są choroby zapalne, zmiany nowotworowe czy np. hemoroidy – proktolog podejmuje odpowiednie działania diagnostyczne oraz leczenie, którego celem jest wyeliminowanie problemów. Pacjenci na terenie Warszawy mogą skorzystać z konsultacji u lekarza proktologa w poradni Rad-Med. Doświadczony lekarz zapewni kompleksową opiekę medyczną przy wszelkich problemach związanych ze schorzeniami odbytu oraz jelita grubego.

Poradnia proktologiczna – Rad Med Warszawa

Problemy fizjologiczne związane z trawieniem i wydalaniem nie powinny być dla osób na nie cierpiących wstydliwe. Specjalista może dokładnie zdiagnozować chorobę w oparciu o dostępne metody. Przede wszystkim bardzo ważny jest wywiad dotyczący schorzeń występujących w rodzinie. Do wizyty warto zatem odpowiednio się przygotować, gdyż może to znacznie przyspieszyć rozpoznanie i pozwolić wprowadzić odpowiednie leczenie. Lekarz proktolog będzie pytał przede wszystkim o dietę i styl życia, gdyż one mają duży wpływ na występowanie wielu dolegliwości układu pokarmowego. Należy również przygotować się na badanie kanału odbytu, które ma na celu sprawdzenie, czy nie znajdują się w nim guzki, czy żylaki odbytu. To podstawowa profilaktyka raka odbytnicy. Niepokojące objawy bądź wykrycie zmian są wskazaniem do dalszej diagnostyki.  

Na jakie badania może skierować proktolog?  

W uzasadnionych przypadkach, po dokonaniu podstawowego badania per rectum, lekarz może skierować na badania endoskopowe. To dzięki nim możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego, w przypadku stwierdzenia polipów czy guzów. W poradni proktologicznej Rad-Med w Warszawie specjalista chorób końcowego odcinka układu pokarmowego może wykonać retoskopię, anoskopię, lub skierować na kolonoskopię. W przypadku dwóch pierwszych można także uzyskać wymazy do badania bakteriologicznego i mykologicznego.  Do każdego z tych badań trzeba odpowiednio się przygotować, dlatego nie mogą być wykonane przy okazji pierwszej wizyty. W przypadku retoskopii konieczne jest bowiem stosowanie diety płynnej na dwa dni przed badaniem, a także wlewek doodbytniczych preparatów takich jak Rectanal. Przed wykonaniem badania lekarz musi również absolutnie wykluczyć występowanie Choroby Leśniewskiego-Crohna, a także wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Anoskopia może wymagać z kolei wykonania lewatywy. Tutaj przeciwwskazaniem jest choroba hemoroidalna drugiego i trzeciego stopnia. Kolonoskopia jest ważnym badaniem, które wykonywać powinny wszystkie osoby po 50 roku życia. Pozwala bowiem zdiagnozować m.in. raka jelita grubego, a mężczyźni i kobiety w tym wieku są w grupie zwiększonego ryzyka. Przed tym badaniem 3 dni należy pozostawać na diecie płynnej, a na dzień przed nim przyjąć odpowiednie, przepisane przez lekarza, dawki środka przeczyszczającego. Tutaj istotne znaczenie ma bowiem dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego.                     

Doświadczony lekarz proktolog

Poza hemoroidami, czyli żylakami odbytu, proktolog może pomóc m.in. przy schorzeniach takich jak: wypadnięcie odbytu, szczeliny odbytu, choroba Leśniowskiego – Crohna, czy przy urazach końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Do wizyty skłonić mogą m.in. poważne problemy z wypróżnieniami, np. długie i uciążliwe zaparcia, krwawienie z odbytu, obecność żylaków odbytu, świąt, pieczenie czy też bolesność i inne „podejrzane” zmiany.

Diagnostyka proktologiczna objąć może m.in. wykonanie badania per rectum, rektoskopię,  fiberosigmoidoskopię, a także kolonoskopię – w zależności od specyfiki problemu, z którym zgłasza się pacjent. Konsultacja i badanie pozwoli wskazać właściwy kierunek lekarza i przywrócić pacjentowi komfort oraz zdrowie. Jeśli chcesz się umówić na konsultację z lekarzem proktologiem, skontaktuj się z naszą poradnią i ustal dogodny dla siebie termin wizyty.

Umów się na wizytę

Zapraszamy do rezerwacji terminu drogą telefoniczną bądź on-line.

+48 600 877 751