USG Doppler tętnic szyjnych

Częste zawroty głowy, zaburzenia czuciowe w obrębie głowy – np. drętwienie, niedoczulice, przeczulice, „mroczki” przed oczami, nagłe zaniewidzenie, czy też problemy ze słuchem – jedną z przyczyn tego typu zaburzeń może być miażdżyca tętnic szyjnych. Jej efektem jest utrudniony przepływ krwi do głowy. By zdiagnozować występowanie tego typu problemów, wykonywane jest badanie USG Doppler tętnic szyjnych.

Doppler tętnic szyjnych to efektywna metoda diagnostyczna, stosowana przy badaniu stanu tętnic szyjnych oraz kręgowych, szeroko wykorzystywana podczas sprawdzania stanu naczyń krwionośnych.

  • Jest zupełnie nieinwazyjna i bezbolesna – pacjent w trakcie badania USG najczęściej nie odczuwa nawet najmniejszego dyskomfortu.
  • Pozwala efektywnie wskazać miejsca, w których występują zaburzenia przepływu krwi – zwężenia i inne przeszkody.
  • Pozwala zarówno wskazać obecność, jak i stopień zaawansowania zmian miażdżycowych – jest przydatna zarówno przy prowadzeniu diagnostyki wstępnej, jak i w trakcie leczenia, np. dla oceny skutków działania farmakoterapii.

Doppler tętnic szyjnych – wskazania

Badanie USG Doppler tętnic szyjnych wykonywane jest m.in., gdy Pacjent:

  • przebył udar niedokrwienny mózgu,
  • doznał epizodu przejściowego niedokrwienia mózgu lub nagłej, kilkunastominutowej utraty wzroku,
  • przebył zabiegi naczyniowe,
  • wykazuje objawy wskazujące na obecność zwężeń w tętnicach szyjnych bądź kręgowych.

Doppler tętnic szyjnych nie wymaga od Pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Proszę przybyć do gabinetu specjalisty w Rad Med Warszawa w wyznaczonym terminie – z dowodem osobistym oraz skierowaniem i wynikami badań. Nie ma konieczności przychodzenia na badanie na czczo.

Umów się na wizytę

Zapraszamy do rezerwacji terminu drogą telefoniczną bądź on-line.

+48 600 877 751